Aroomiteraapia

Kuidas valmistada roll-on lõhnasegu?

Taimedele on juba ammustest aegadest omistatud erinevaid tervendavaid omadusi. Eeterlikud õlid ongi tegelikult ju taimedest eraldatud looduslikud keemilised ühendid. Uskumatult võimsad sealjuures!

Nad saavad meid tervendada nii füüsiliselt, vaimselt kui ka emotsionaalselt. Eriti tõhus on neid kasutada paikselt, lubades õlil imenduda läbi naha vereringesse, turgutades keha sel viisil taimede tervendavate omadustega.

Eeterlikke õlisid ei tohiks kunagi määrida otse nahale. Neid tuleks alati enne nahale kandmist lahjendada mõne baasõliga. Eriti mugav on lahjendamiseks kasutada roll-on pudelit. Seda on mugav kaasas kanda ja kasutada igal ajal, igal pool – kodus, tööl või reisil olles.

Mis on baasõlid?

Baasõlid on õrnad, lõhnatud taimsed õlid, mida võib kasutada iseseisvalt naha- ja juuksehoolduses või eeterlike õlide lahjendamiseks, muutes nende nahale kandmise ohutuks (kuna eeterlikud õlid on puhtal kujul väga kontsentreeritud).

Eeterlikud õlid on ise väga lenduvad, mis tähendab, et nad hakkavad hajuma kohe pärast nende kasutamist. Baasõlid aitavad seda protsessi aeglustada. Samuti soodustavad nad eeterlike õlide imendumist läbi naha.

Eeterlikke õlisid tuleks alati lahjendada taimsetes õlides, mitte keemilistes, loomsetes või mineraalõlides.

Nii nagu eeterlikke õlisid, on ka baasõlisid erinevaid ning nende omadused varieeruvad pisut. Baasõli valimisel tuleks arvestada, millisel otstarbel seda on plaanis kasutada – kas nahahooldustoodetes, massaažiõliks või lõhnasegu loomisel. Vastavalt tarvidusele tuleks arvesse võtta iga baasõli toimeaineid, viskoossust ja imendumiskiirust.

Roll-on lõhnasegude valmistamiseks oleme välja toonud populaarsemad baasõlid ja pannud nad mugavaks kasutamiseks juba roll-on pudelisse.

Eeterlike õlide lahuste kontsentratsioonid

Tervetele täiskasvanutele peetakse ohutuks kasutada lahjendatud segu, kus eeterliku õli maksimaalse kontsentratsioon on 5%. Lühema perioodi jooksul on lubatud kasutada ka tugevamat, 10% lahust. Väga harva, näiteks tugeva valu või lihaskrampide korral, võib kasutada ka kangemat, 25% lahust. Kui soovid kasutada lahust väga suurtel nahapindadel, siis tuleks kasutada 2% lahust, kuna eeterlikud õlid on väga kontsentreeritud ning suurema nahapinna pealt imendub neid vereringesse suuremas koguses.

Lastel vanuses 6+ aastat, rasedatel ja imetavatel emadel, tundliku nahaga täiskasvanutel ning eakatel inimestel on soovituslik kasutada 1% lahust.

Lastel vanuses 2-5 aastat on soovituslik kasutada eeterlike õlide lahuseid kontsentratsioonis 0,5%.

Eeterliku õli lahjendamine vastavalt kontsentratsioonile

Eeterliku õli lahuse kontsentratsiooniga 0,5% valmistamiseks lisa 10 ml baasõlile (näiteks 10 ml suurusega roll-on pudelisse) üks tilk* puhast eeterlikku õli.

1% lahuse valmistamiseks lisa 10 ml baasõlile kaks tilka* puhast eeterlikku õli.

2% lahuse valmistamiseks lisa neli tilka* puhast eeterlikku õli.

5% lahuse valmistamiseks lisa kümme tilka* puhast eeterlikku õli.

10% lahuse valmistamiseks lisa 20 tilka* puhast eeterlikku õli.

25% lahuse valmistamiseks lisa 50 tilka* puhast eeterlikku õli.

*Kogused on antud hinnanguliselt, kuna tilga suurused varieeruvad. Täpne kogus sõltub õli viskoossusest. Esitatud on üldised juhised.

Vaata ka allpool olevat meelespead.

Roll-on lõhnasegude valmistamine

Lõhnasegu valmistamiseks läheb vaja roll-on pudelit (10 ml mahutavusega), baasõli (u 10 ml või u 2 tl) ja eeterlikku õli vastavalt valitud kontsentratsioonile (vaata eelmist punkti või allpool olevat meelepead).

Eemalda roll-on pudelilt rullik, lisa ettenähtud tilgad eeterlikku õli ning ülejäänud osas baasõli. Pane rullik tagasi peale ning loksuta pudelit korralikult, et õlid omavahel korralikult seguneksid. Seejärel on segu kasutamiseks valmis!

Roll-on lõhnasegude kasutamine

Roll-on lõhnasegusid võib määrida peaaegu igale poole:

  • kui soovid kasutada lihtsalt parfüümina ja aroomiteraapilisel eesmärgil, siis määri õli randme sisekülgedele, kõrvade taha, kaelale või dekolteele;
  • kui soovid leevendada peavalu või pingeid, siis määri meelekohtadele;
  • une soodustamiseks ja lõõgastamiseks võid määrida ka jalatalla alla, kuna sealt peaks õli kiiremini vereringesse eralduma. Kujuta ette veel, kui mõnus oleks jalamassaaž selle õliga!

Tähelepanu! Ärrituse vältimiseks hoia eemal silmadest ja limaskestadest! Silma või limaskestale sattumisel loputa rohke veega. Ärrituse jätkudes pöördu arsti poole.

Enne uue eeterliku õli kasutamist tuleks alati teha allergiatest. Loe selle kohta lähemalt SIIT.

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et