Energeetika & tšakrad

Kuidas tasakaalustada ja aktiveerida kurgutšakrat?

Sõna „tšakra“ pärineb sanskriti keelest ja tähendab ratast või ringi. Tšakra on peenmateriaalne eluenergiakeskus, mida kirjeldatakse ka energiakeerise või -pöörisena.

Kehal on mitmeid energiapunkte ehk tšakraid, nii suuri kui väikeseid, ning neid ühendavad energiakanalid, mida mööda voolab eluenergia.

Tänapäeval asetatakse energeetilises ravis põhirõhk seitsmele traditsioonilisele tšakrale, mis asuvad piki selgroogu, alates kubemepiirkonnast kuni pealaeni. Igal põhitšakral on oma kindel ülesanne ning iga tšakra mõjutab ka teisi kehalisi, hingelisi ja vaimseid funktsioone. Kui energia liikumine on tšakrates häiritud või lausa blokeeritud, siis hakkavad tekkima ka vaevused ja haigused.

Kurgutšakrat tuntakse ka kaela- ja kõritšakra ning viienda tšakrana. Sanskriti keeles nimetatakse seda vishuddha (või vishuddhi) ning see pärineb sõnast shuddhi, mis tähendab “puhas”, ja tüvest vi, mis tugevdab selle sõna tähendust. Seega tähendab vishuddhi “eriti puhast”.

KURGUTŠAKRA ÜLEVAADE

Asukoht: lülisamba kaela osas kõri (kõrisõlme) kõrgusel

Kehapiirkonnad/elundid:

Iga tšakra vastutab selle piirkonna elundite ja kehaosade energiaga varustamise eest, kus ta paikeb.

Kurgutšakra reguleerib kõiki keha talitlusi kõri, kaela ja suu piirkonnas ning varustab energiaga söögi- ja hingetoru, kaelalülisid, lõualuud, kukalt ja õlgu.

Ka kõrvad ja kuulmine on selle tšakraga seotud, samuti hingamine (koos hingamisteedega) ja hääle kõla (ehk tämber). Kuna kilpnääre ja kõrvalkilpnäärmed asuvad vahetult kõrisõlme all, on see energiakeskus oluline hormooniringluse ja ainevahetuse jaoks.

Kurgutšakra sümbol:
16 kroonlehega lootos, ring

Värvus: helesinine

Element: eeter

Planeet: Merkuur

Nädalapäev: kolmapäev

Mantra: „HAM“

Moto: Mina kõnelen

Meel: kuulmine

Teemad: suhtlemine, eneseväljendus, kõne, tõde, selgus, vaimne energia, inspiratsioon, õppimis- ja keskendumisvõime, tugev intellekt

MISSUGUNE ON TASAKAALUS KURGUTŠAKRA?

Viies tšakra ühendab südametšakra, mis on tema energeetiliseks baasiks, otsmikutšakra ehk kolmanda silmaga. Seega loob ta kontakti armastuse ja teadlikkuse vahel. Tema peamine aspekt on kommunikatsioon ja kõne. Seetõttu on ta meie intellekti arengubaasiks ning aitab meil leida õigeid sõnu ja kuulata. Selle tšakra abil suudame saavutada vaimse kontakti teiste inimestega. Selles peituvad püüdlused tõe, tarkuse ja inspiratsiooni poole, mis on vajalikud uute mõttekäikude arenduseks.

Aktiivse kurgutšakraga inimesed on avatud ja loomingulised, nad oskavad teisi kuulata ja lasevad ennast meelsasti inspireerida. Nad võtavad intellektuaalset suhtlust teistega enda vaimu rikastamisena, näitavad avatult oma tugevaid külgi ja aktsepteerivad oma nõrkusi.

BLOKEERITUD VÕI TASAKAALUST VÄLJAS KURGUTŠAKRA

Hingelisel ja vaimsel tasandil võib blokeering selles tšakras takistada oma arvamuse kujundamist. Tšakra energiapuudus võib väljenduda oskamatuses suhelda, väheses ilmekuses ning samuti silmatorkavas häbelikkuses. Selline inimene tõmbub endasse ja kaotab reaalsustaju.

Tšakra tasakaalutus on paljudel juhtudel seotud lapsepõlvega, aga võib kujuneda ka hilisemate elukogemuste tulemusena. Kas Sinu vanemad või hooldajad kritiseerisid Sind tihti? Kas Sinu perekonnas julgustati Sind avaldama oma arvamust ja mõtteid? Just lapsepõlves saadud kogemused jätavad sügava jälje ning kui oled lapsena pidanud tundma, et Sinu arvamus ja mõtted ei ole olulised või Sul puudus võimalus neid turvaliselt väljendada, siis selle tagajärjel võib välja areneda kurgutšakra tasakaalutus.

Disharmoonia psühholoogilised tunnused:

suhtlemisraskused, oskamatus kuulata, eneseväljendusraskused ja oskamatus ennast kuuldavaks teha, raskused tunnete väljendamisel, raske oma arvamust avaldada, silmatorkav häbelikkus ja ebakindlus suhtemisel, liigne enesesse tõmbumine, vastandina ka sallimatus, kitsarinnaline suhtumine, ülbe käitumine, auahnus ja võimuiha, mässumeelsus

Disharmoonia füüsilised tunnused:

külmetused, valus kurk, tihti on hääl ära, probleemid kuklapiirkonnas, suuõõnes või hammastes, suuhaavandid, kurgumandlite põletik, kuklapinged ja valud, kilpnäärme talitlushäired, kõnehäired (kogelemine, soselemine vms), anoreksia (hõlmab tegelikult mitme tšakra tasakaalutust, aga samas on tugevalt seostatav just kurgutšakraga)

TESTI, KUI TUGEV ON SINU KURGUTŠAKRA

 • Kas Sul esineb kõnehäireid (näiteks kogelemist või soselemist)?
 • Kas kasutad tihti hädavalesid?
 • Kas oled teistega suheldes ebakindel ja häbelik?
 • Kas Sul on raske oma arvamust avaldada?
 • Kas Sul tuleb tihti sõnadest puudu, nii et pead lause katkestama?
 • Kas Sul on tööga seoses tihti puudu ideedest ja inspiratsioonist?
 • Kas kipud tihti rääkima inimesi “surnuks”?
 • Kas Sul on tihti kurk valus?
 • Kas Sul on sageli hääl ära?
 • Kas kaebad tihti pingete üle õlgades ja kuklapiirkonnas?
 • Kas Sul on probleeme kilpnäärmega?

Kui vastasid enamale kui kuuele küsimusele „jah“, siis Sinu viies tšakra on nõrk ning vajab kindlasti toetust. Tõstes energiataset selles piirkonnas, aitab see ka vaevustega toime tulla.

Kui vastasid neljale kuni kuuele küsimusele „jah“, siis tasakaalutus ei ole veel tugevasti välja kujunenud, kuid sellest hoolimata tuleks sellele tšakrale tähelepanu pöörata ja tema eest hoolitseda, näiteks aroomiteraapia abil (vt allpool sobivaid juhendeid).

Kui vastasid vähem kui neljale küsimusele „jah“, siis esineb vaid kerget disharmooniat. Et olukord aga edasi ei kulmineeruks, siis on soovitatav juba ennetavalt selle tšakraga tegeleda ja tema eest hoolitseda. Nii on võimalik ennetada ka võimalikke hilisemaid kaebusi ja haiguseid.

KURGUTŠAKRA AKTIVEERIMINE

Tšakraid aitavad aktiveerida ja tasakaalustada erinevad energeetilised teraapiad, näiteks reiki või teised energeetilised massaažid, samuti ravivõimlemine, jooga, meditatsioonid ja veel palju muud. Kuid lisaks sellele on väga oluline ka ise panustada enda eluviiside ja mõttemustrite muutmisse, et efekt oleks maksimaalne ja tulemus püsiv.

Tšakrate toetamiseks ja tugevdamiseks saab ise palju ära teha. Energia liikumist saab harmoniseerida juba läbi teadliku mõtteviisi ja looduse kogemisega. Samuti on võimalik teha ise erinevaid tervendavaid harjutusi, mida vaatamegi alljärgnevalt.

Siinkohal on aga asjakohane meelde tuletada ka vana hea tarkusetera, et kõik, mida Sa mõtled, selleks Sa ka saad ja seda tõmbad enda ellu juurde. Seega lisaks erinevatele teraapiatele ja muudetele toetavatele tegevustele on oluline jälgida enda mõtteid ja suhtumist ning teha nendega tööd, et hoida ennast läbi mõtete suunamise rohkem tasakaalus.

Nippe kurgutšakra aktiveerimiseks

Enda kurgutšakrat on võimalik järjepidevalt toetada ja aidata tal tasakaalus püsida. Selleks võid kasutada alljärgnevaid soovitusi ja nippe:

 • Õpi selgeks mõni uus keel või värskenda vanu teadmisi.
 • Koolita ja treeni oma häält. See ei ole kasulik ainult tšakrale, vaid on abiks kindlasti ka tööalaselt.
 • Lõõgastu looduses ja jälgi taevast. Nii avad end kosmose avarustele.
 • Kuula teadlikult muusikat, ei ole oluline, kas see on klassikaline või kaasaegne. Veel paremini mõjub, kui proovid ise laulda või mõnda muusikainstrumenti mängida.
 • Joo poolvääriskividega harmoniseeritud vett. Kivide soovitusi vaata allpool. Pane puhastatud ja pestud kivid anumasse ning täida anum veega. Enne joomist luba mõnda aega kividel vett laadida.
 • Soovitatav on teha ka lõõgastavaid vanne kogu kehale, lisades vannile eeterlikke õlisid (vt soovitusi allpool). Võid kasutada ka teisi erinevaid aroomiteraapilisi meetodeid, näiteks aroomilampide, difuuserite või kehaõlide abil.
 • Kasuta enda ümbruses helesinist värvi. Näiteks võid tuua koju helesiniste õitega taimi või lisada helesiniseid detaile interjööri.
 • Söö sinist värvi köögivilju, marju ja puuvilju. Valmista sinist värvi toitu. Marjadest ja puuviljadest sobivad näiteks mustikad, põldmarjad, sõstrad, viinamarjad, ploomid, arooniad, rosinad, kadakamarjad, õunad, pirnid ning mõrkjad ja hapud viljad (laim, greip, sidrun, kiivi). Lisaks võid tarbida baklažaani ja punast (lillat) kapsast. Ürtidest ja vürtsidest toetavad viiendat tšakrat lagritsajuur, libejalaka puukoor, kaneel, apteegitilliseemned, apelsinikoor, rosmariin, salvei, tüümian. Sobivad ka kookosvesi, taimeteed ja mesi. Kurgutšakrat toetavad erinevad vedelikud, nii jahutavad kui soojendavad, sh supid. Piimatooteid tuleks aga vältida.
 • Kasuta tšakrat toetavaid poolvääriskive või kanna nendest valmistatud ehteid. Vaata soovitusi allpool.
 • Korda afirmatsioone või laula mantrat. Soovitusi vaata allpool.
 • Mediteeri. Võid selleks kasutada alljärgnevalt esitatud värvimeditatsiooni või kuulata YouTube’ist erinevaid tšakrat toetavaid meditatsioone.
 • Kui kasutad reikit, siis võid ka ise laadida enda kurgutšakrat reikiga. Või kui Sa pole varem reikit praktiseerinud, siis selle asemel võid proovida allpool esitatud tervendavat harjutust.

Eeterlikud õlid

Viienda tšakra toetamiseks ja aktiveerimiseks võid kasutada aroomiteraapiat.

Selleks lisa 3-4 tilka sobivat eeterlikku õli jalavannile või tee mõnus soe ja lõõgastav vann kogu kehale. Lisaks võid valmistada ka endale sobivatest eeterlikest õlidest kehale määritava roll-oni või kehaõli.

Kurgutšakra aktiveerimiseks sobivad järgmised eeterlikud õlid:

lavendel, rooma kummel, saksa kummel (teekummel), sinine kummel, geraanium, greip, laim, rohemünt, piparmünt, rosmariin, tüümian, seedripuu, küpress, kadakas, koriander, mürr, palo santo, talihali, loorber

Poolvääriskivid

Viienda tšakra toetamiseks võid kasutada ka sobivaid kristalle.

Selleks võid hoida lihtsalt kivi peos, kuni tunned, et oled tema energia vastu võtnud. Seejärel aseta see käsi tšakrale, et kivi energia saaks liikuda otse tšakrasse. Soovi korral võid asetada ka kivi otse tšakrale ja hoida seda seal kuni tunned, et tšakra on kivi energiaga küllastunud.

Kui kannad kurgutšakrat toetavate poolvääriskividega ehteid, siis saadab see Sulle kogu aeg toetavat ja aktiveerivat energiat.

Loomulikult ära unusta ka kive ja ehteid aeg-ajalt puhastada ning uue värske energiaga laadida.

Kurgutšakrat toetavad järgmised poolvääriskivid:

küaniit, krüsokolla, ookeani jaspis, sinine pitsahhaat, sodaliit, ametüst, sinine kaltsedon, larimar, lapis lazuli, lasuriit, akvamariin, türkiis, sinine turmaliin, sinine topaas, safiir, akvaaura, mäekristall

Afirmatsioonid ehk positiivsed kinnitused

Tšakra toetamiseks ja tugevdamiseks võid korrata nii hommikul peale ärkamist kui õhtul enne magamajäämist järgmisi positiivseid lauseid ehk afirmatsioone:

 • „Ma julgen oma sügavaid tundeid ja vajadusi väljendada.“
 • „Alates tänasest võtan otsuseid vastu kergelt, lihtsalt ja rõõmsalt.“
 • „Ma elan oma tões.“
 • „Ma suhtlen teistega enesekindlalt.“
 • „Minu häält võetakse kuulda.“
 • „Ma oskan teisi kuulata.“
 • „Ma suudan leida õigeid sõnu oma arvamuse välja ütlemiseks.“

Afirmatsioone võid lausuda ükshaaval, püüdes tunnetada iga lause tähendust sügaval enda sees. Tunnetamine aitab neid kinnitusi kergemini omaks võtta.

Mantra

Mantrate laulmine on iidne ja tõestatud meetod tšakrate energeetiliseks tugevdamiseks. See aitab vabastada pingeid ja eemaldab blokeeringuid tšakras ning aktiveerib seda.

Traditsiooniline viienda tšakra mantra on „HAM“.

Mantra laulmiseks otsi endale rahulik koht, kus Sind ei segata. Võid istuda või seista, peaasi, et Sul on mugav olla ja et Sinu rinnakorv oleks avatud.

Sulge silmad ja suuna kogu oma tähelepanu kurgutšakrale. Kui sellest on saanud Sinu teadlikkuse kese, siis võid alustada mantra laulmist.

Mantra kordamisel tunneta ennast seestpoolt ja proovi tajuda mantrat. Pane tähele järelkõla, mis sellest kajama jääb.

Hinga rahulikult ja ühtlaselt. Püüa leida oma rütm, enamasti käib see hingamisega kooskõlas.

Esialgu harjuta mantrat kuni 15 minutit. Võimalusel korda seda tihti.

Värvimeditatsioon

Istu toolil või padjal, jalad rätsepaistes, ja siruta enda selgroogu. Soovi korral võid mediteerida ka pikali.

Sulge silmad ja hinga sügavalt sisse-välja. Pööra peopesad ülespoole, istudes võid toetada nad reitele. Luba kogu kehal lõõgastuda.

Seejärel pööra pilk sügavale enda sisse ja keskendu kurgutšakra asukohale kõripiirkonnas. Kujuta endale ette, justkui voogaks seal helesinine valguskeeris.

Tunneta, kuidas sissehingamisel see keeris suureneb ja väljahingamisel tõmbub tagasi kokku. Jälgi, kuidas helesinine valgus pulseerib Sinu hingamise rütmis. Jätka niimoodi hingamist, kuni tunned, et tšakra on ühtlaselt täidetud intensiivse helesinise valgusega.

Kui tajud energia pulseerimist oma kaelas ja tunned, kuidas energia täidab kogu ala suulaest kuni rangluudeni, siis luba energial rahuneda. Hinga veel paar korda sügavalt ja rahulikult. Seejärel ava oma silmad ja naase tagasi argipäeva rüppe.

Tervendav harjutus

Heida pikali ja sulge silmad.

Hõõru peopesasid teineteise vastu, kuni need on soojad ja energiaga laetud. Kui oskad reikit kasutada, siis võid ühendada ennast ka reiki tervendava väega. Seejärel aseta mõlemad käed pehmelt kaelale lõua alla, peopesade servad koos ning sõrmed suunatud kaela külgedele.

Püüa samal ajal lõõgastuda ja vabasta oma keha pingest. Keskendu hingamisele – hinga seitse korda sügavalt sisse-välja. Tunneta, kuidas iga hingamisega voolab Sinu kätest helesinine energia Sinu kurgutšakrasse.

Ole hetkes ning tunneta ja naudi seda soojust, mis voolab läbi viienda tšakra. Kui oled valmis, siis ava silmad ja naase igapäevatoimetuste juurde.

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et