Energeetika & tšakrad

Kuidas tasakaalustada ja aktiveerida kolmandat silma?

Sõna „tšakra“ pärineb sanskriti keelest ja tähendab ratast või ringi. Tšakra on peenmateriaalne eluenergiakeskus, mida kirjeldatakse ka energiakeerise või -pöörisena.

Kehal on mitmeid energiapunkte ehk tšakraid, nii suuri kui väikeseid, ning neid ühendavad energiakanalid, mida mööda voolab eluenergia.

Tänapäeval asetatakse energeetilises ravis põhirõhk seitsmele traditsioonilisele tšakrale, mis asuvad piki selgroogu, alates kubemepiirkonnast kuni pealaeni. Igal põhitšakral on oma kindel ülesanne ning iga tšakra mõjutab ka teisi kehalisi, hingelisi ja vaimseid funktsioone. Kui energia liikumine on tšakrates häiritud või lausa blokeeritud, siis hakkavad tekkima ka vaevused ja haigused.

Kolmandat silma tuntakse ka lauba- ja tunnetustšakra ning kuuenda tšakrana. Sanskriti keeles nimetatakse seda ajna ning see tähendab “autoriteeti”, “käsku” või “tajuma”.

KOLMANDA SILMA ÜLEVAADE

Asukoht: kulmudevahelises punktis lauba keskel, ninajuure kohal

Kehapiirkonnad/elundid:

Iga tšakra vastutab selle piirkonna elundite ja kehaosade energiaga varustamise eest, kus ta paikneb.

Kolmas silm varustab energiaga kogu näopiirkonda, samuti seal asuvaid meeleelundeid (silmad, kõrvad, nina) ja kindlustab seega nende talitlust. Peale selle avaldab ta mõju ka väikeajule, mis mängib tähtsat rolli motoorika juhtimisel. Vaheaju kaudu, täpsemalt hüpotaalamuse ja hüpofüüsi kaudu, millel on võtmeroll hormoonide tootmise reguleerimisel, mõjutab see energiakeskus kogu keha.

Kolmanda silma sümbol:
kahe kroonlehega lootos

Värvus: indigosinine, tumesinine

Element: vaim

Planeet: Jupiter

Nädalapäev: neljapäev

Mantra: „KSHAM“

Moto: Mina näen

Meel: ülemeeleline taju

Teemad: tarkus, intuitsioon, taipamine, taju, eneseteadvus, fantaasia, hingeline side, usaldus elu vastu

MISSUGUNE ON TASAKAALUS KOLMAS SILM?

Kuues tšakra on puhta hinge asukoht. Siin asuvad kõrgema vaimu teadvus ja sisemine vaade. Kuna sealt tuleneb intuitsioon, nimetatakse seda ka kolmandaks silmaks. Selle energiakeskuse tähtsad aspektid on eneseteadvus ja kõrgema mina tunnistamine. Peale selle juhib kuues tšakra kõiki taju protsesse ning vastutab kogu informatsiooni ja aistingute analüüsi eest.

Tasakaalus kuues tšakra hoolitseb vahetu ja puhta taju eest ning annab meile sügavama arusaamisvõime. Aktiivse energialiikumise tundemärgiks on erk mõistus, silmapaistev vaimne võimekus ja hästiarenenud kujutlusvõime. Viimane avaldab positiivset mõju eesmärkide ja soovide realiseerimisele, samuti tervenemisele. Tugeva kuuenda tšakraga inimestel on eriti suur usaldus elu vastu.

BLOKEERITUD VÕI TASAKAALUST VÄLJAS KOLMAS SILM

Tasakaalutus selles tšakras kutsub esile hajameelsuse ja vaimse segaduse, mis eriti tugeva tasakaalutuse puhul võib viia pettekujutelmade ja reaalsustaju kadumiseni. Selline inimene tunneb, et elu poolt seatud ülesannetega üle koormatud, ta tunneb ennast abitult ja ei ole suuteline otsuseid langetama.

Hingelisel tasandil võib avalduda tasakaalutus eneseuhkuses, võimuihas ja isekuses. Samuti võivad esiplaanil olla vaid materiaalsed püüdlused ja kehalised vajadused.

Disharmoonia psühholoogilised tunnused:

hajameelsus, vaimne segadus, depressioon, pettekujutelmad, reaalsustaju kadumine, mõttetuse tunne, puuduv orentatsioon elus, ülekoormatuse ja abituse tunne, otsustamatus, vastandina liigne enesuhkus, võimuiha, isekus, esiplaanil materiaalsed väärtused ja püüdlused ning kehalised vajadused

Disharmoonia füüsilised tunnused:

peavalud, migreen, tasakaaluhäired, näolihaste haigused, kõrvapõletikud, põskkoopapõletikud, nägemishäired ja silmahaigused (sidekestapõletik, odraiva, glaukoom, lühi- ja kaugnägelikkus jne), närvisüsteemi ja ajuhaigused, hormonaalsed häired

TESTI, KUI TUGEV ON SINU KOLMAS SILM

 • Kas Sul on probleeme elueesmärkide arendamise ja raskusi otsuste langetamisega?
 • Kas Sul esineb depressiivseid meeleolusid ja hirme?
 • Kas Sul esineb aeg-ajalt tasakaaluhäireid ja koordinatsiooniprobleeme?
 • Kas Sul on raske keskenduda?
 • Kas kaebad sageli põskkoopapõletiku üle?
 • Kas Sul on probleeme silmade (nägemistugevus, põletikud) või kõrvadega (kuulmisvõime, põletikud)?
 • Kas Sul on tunne, et ei leia oma kohta elus?
 • Kas Sinu mõtetesse ja tegudesse tekib sageli absoluutse mõttetuse tunne?
 • Kas Sul esineb sageli peavalu või migreeni?
 • Kas suudad vaid harva oma unenägusid meenutada?
 • Kas tunned, et religioon, uskumine või spirituaalsus ei puuduta Sind?

Kui vastasid enamale kui kuuele küsimusele „jah“, siis Sinu kuues tšakra on nõrk ning vajab kindlasti toetust. Tõstes energiataset selles piirkonnas, aitab see ka vaevustega toime tulla.

Kui vastasid neljale kuni kuuele küsimusele „jah“, siis tasakaalutus ei ole veel tugevasti välja kujunenud, kuid sellest hoolimata tuleks sellele tšakrale tähelepanu pöörata ja tema eest hoolitseda, näiteks aroomiteraapia abil (vt allpool sobivaid juhendeid).

Kui vastasid vähem kui neljale küsimusele „jah“, siis esineb vaid kerget disharmooniat. Et olukord aga edasi ei kulmineeruks, siis on soovitatav juba ennetavalt selle tšakraga tegeleda ja tema eest hoolitseda. Nii on võimalik ennetada ka võimalikke hilisemaid kaebusi ja haiguseid.

KOLMANDA SILMA AKTIVEERIMINE

Tšakraid aitavad aktiveerida ja tasakaalustada erinevad energeetilised teraapiad, näiteks reiki või teised energeetilised massaažid, samuti ravivõimlemine, jooga, meditatsioonid ja veel palju muud. Kuid lisaks sellele on väga oluline ka ise panustada enda eluviiside ja mõttemustrite muutmisse, et efekt oleks maksimaalne ja tulemus püsiv.

Tšakrate toetamiseks ja tugevdamiseks saab ise palju ära teha. Energia liikumist saab harmoniseerida juba läbi teadliku mõtteviisi ja looduse kogemisega. Samuti on võimalik teha ise erinevaid tervendavaid harjutusi, mida vaatamegi alljärgnevalt.

Siinkohal on aga asjakohane meelde tuletada ka vana hea tarkusetera, et kõik, mida Sa mõtled, selleks Sa ka saad ja seda tõmbad enda ellu juurde. Seega lisaks erinevatele teraapiatele ja muudetele toetavatele tegevustele on oluline jälgida enda mõtteid ja suhtumist ning teha nendega tööd, et hoida ennast läbi mõtete suunamise rohkem tasakaalus.

Nippe kolmanda silma aktiveerimiseks

Enda kolmandat silma on võimalik järjepidevalt toetada ja aidata tal tasakaalus püsida. Selleks võid kasutada alljärgnevaid soovitusi ja nippe:

 • Erguta oma fantaasiat lugemisega.
 • Kirjuta oma unenäod üles. See on koht, kus Sinu fantaasia avaldub segamatult.
 • Tee öiseid jalutuskäike. Pimedus ja vaikus, samuti särav tähistaevas ergutavad kuuendat tšakrat.
 • Tule kohale oma kehasse. Kui tunned, et mõtted muudkui käivad peas ringi, siis see on märk üliaktiivsest kolmandast silmast, tee midagi, mis aitab Sul ennast maandada ja rahustada.
 • Lase lahtipidevast võidujooksmisest. Heida pilk oma elule ja vabasta sealt olukorrad ja suhted, mis panevad Sind pidevasse võitlemispositsiooni. Püüdle parem kohaloleku, koostöö ja autentsuse poole.
 • Joo poolvääriskividega harmoniseeritud vett. Kivide soovitusi vaata allpool. Pane puhastatud ja pestud kivid anumasse ning täida anum veega. Enne joomist luba mõnda aega kividel vett laadida.
 • Soovitatav on teha ka lõõgastavaid vanne kogu kehale, lisades vannile eeterlikke õlisid (vt soovitusi allpool). Võid kasutada ka teisi erinevaid aroomiteraapilisi meetodeid, näiteks aroomilampide, difuuserite või kehaõlide abil.
 • Kasuta enda ümbruses tumesinist, indigosinist või lillat värvi. Näiteks võid tuua koju tumesiniste või lillade õitega taimi (näiteks kannike, iiris või lobeelia) või lisada seda värvi detaile interjööri.
 • Söö tumesinist või lillat värvi köögivilju, marju ja puuvilju. Valmista tumesinist/lillat värvi toitu. Marjadest ja puuviljadest sobivad näiteks mustikad, mustsõstrad, põldmarjad, sinised viinamarjad, rosinad, ploomid, arooniad, kadakamarjad. Lisaks võid tarbida baklažaani, punast (lillat) kapsast, lillat bataati (maguskartulit) ning lillat lehtkapsast. Ürtidest ja vürtsidest toetavad kuuendat tšakrat lagritsajuur, till, tüümian, mooniseemned, münt. Võid juua kakaod või tarbida suurema kakaosisaldusega toiduaineid, kuna kakao sisaldab antioksüdante, mis vabastavad heaoluhormooni serotoniini ja mis parandab aju vereringet. Samuti on kasulikud oomega-3 rasvhapete rikkad toidud nagu lõhe, kreeka pähklid ja avokaado. Ja loomulikult tuleks tarbida rikkalikult vett, sest vesi aitab aitab kehal liikuma saada, nii füüsiliselt kui energeetiliselt. Kolmanda silma toetamiseks pea aga meeles, et ennekõike tuleks kuulata oma keha ja tarbida seda, mille vajaduse kohta keha annab ise märku.
 • Kasuta tšakrat toetavaid poolvääriskive või kanna nendest valmistatud ehteid. Vaata soovitusi allpool.
 • Korda afirmatsioone või laula mantrat. Soovitusi vaata allpool.
 • Mediteeri. Võid selleks kasutada alljärgnevalt esitatud värvimeditatsiooni või kuulata YouTube’ist erinevaid tšakrat toetavaid meditatsioone.
 • Kui kasutad reikit, siis võid ka ise laadida enda kuuendat tšakrat reikiga. Või kui Sa pole varem reikit praktiseerinud, siis selle asemel võid proovida allpool esitatud tervendavat harjutust.

Eeterlikud õlid

Kuuenda tšakra toetamiseks ja aktiveerimiseks võid kasutada aroomiteraapiat.

Selleks lisa 3-4 tilka sobivat eeterlikku õli jalavannile või tee mõnus soe ja lõõgastav vann kogu kehale. Lisaks võid valmistada ka endale sobivatest eeterlikest õlidest kehale määritava roll-oni või kehaõli.

Kolmanda silma aktiveerimiseks sobivad järgmised eeterlikud õlid:

kadakas, helichrysum, basiilik, loorber, rosmariin, tüümian, inglijuur, muskaatsalvei, viirukipuu, patšuli, sandlipuu, saksa kummel (teekummel)

Poolvääriskivid

Kuuenda tšakra toetamiseks võid kasutada ka sobivaid kristalle.

Selleks võid hoida lihtsalt kivi peos, kuni tunned, et oled tema energia vastu võtnud. Seejärel aseta see käsi tšakrale, et kivi energia saaks liikuda otse tšakrasse. Soovi korral võid asetada ka kivi otse tšakrale ja hoida seda seal kuni tunned, et tšakra on kivi energiaga küllastunud.

Kui kannad kolmandat silma toetavate poolvääriskividega ehteid, siis saadab see Sulle kogu aeg toetavat ja aktiveerivat energiat.

Loomulikult ära unusta ka kive ja ehteid aeg-ajalt puhastada ning uue värske energiaga laadida.

Kolmandat silma toetavad järgmised poolvääriskivid:

sodaliit, ametüst, labradoriit, lilla fluoriit, angeliit, lapis lazuli, ioliit, opaal, lepidoliit, asuriit, mäekristall

Afirmatsioonid ehk positiivsed kinnitused

Tšakra toetamiseks ja tugevdamiseks võid korrata nii hommikul peale ärkamist kui õhtul enne magamajäämist järgmisi positiivseid lauseid ehk afirmatsioone:

 • „Ma kuulen kergusega oma hinge häält.“
 • „Ma olen ühenduses oma tõelise eesmärgi ja teekonnaga.“
 • „Kõik vastused, mida ma vajan, on olema minu sees.“
 • „Ma usaldan oma sisemist õpetajat ja lasen tal ennast juhtida.“
 • „Ma lasen end oma jumalikul keskusel inspireerida.“
 • „Ma avan end oma sisemisele valgusele.“
 • „Ma olen Universumi armastatud laps.“

Afirmatsioone võid lausuda ükshaaval, püüdes tunnetada iga lause tähendust sügaval enda sees. Tunnetamine aitab neid kinnitusi kergemini omaks võtta.

Mantra

Mantrate laulmine on iidne ja tõestatud meetod tšakrate energeetiliseks tugevdamiseks. See aitab vabastada pingeid ja eemaldab blokeeringuid tšakras ning aktiveerib seda.

Traditsiooniline kuuenda tšakra mantra on „KSHAM“.

Mantra laulmiseks otsi endale rahulik koht, kus Sind ei segata. Võid istuda või seista, peaasi, et Sul on mugav olla ja et Sinu rinnakorv oleks avatud.

Sulge silmad ja suuna kogu oma tähelepanu kolmandale silmale. Kui sellest on saanud Sinu teadlikkuse kese, siis võid alustada mantra laulmist.

Mantra kordamisel tunneta ennast seestpoolt ja proovi tajuda mantrat. Pane tähele järelkõla, mis sellest kajama jääb.

Hinga rahulikult ja ühtlaselt. Püüa leida oma rütm, enamasti käib see hingamisega kooskõlas.

Esialgu harjuta mantrat kuni 15 minutit. Võimalusel korda seda tihti.

Värvimeditatsioon

Istu toolil või padjal, jalad rätsepaistes, ja siruta enda selgroogu. Soovi korral võid mediteerida ka pikali.

Sulge silmad ja hinga sügavalt sisse-välja. Pööra peopesad ülespoole, istudes võid toetada nad reitele. Luba kogu kehal lõõgastuda.

Seejärel pööra pilk sügavale enda sisse ja keskendu kolmanda silma asukohale lauba keskel kulmudevahelisele alal. Kujuta endale ette, justkui voogaks seal indigosinine valguskeeris.

Tunneta, kuidas sissehingamisel see keeris suureneb ja väljahingamisel tõmbub tagasi kokku. Jälgi, kuidas indigosinine valgus pulseerib Sinu hingamise rütmis. Jätka niimoodi hingamist, kuni tunned, et tšakra on ühtlaselt täidetud intensiivse indigosinise valgusega.

Püüa tajuda energia levimist kõigepealt otsmikus ja seejärel kogu vaimses ruumis. Seejärel luba energial rahuneda. Hinga veel paar korda sügavalt ja rahulikult. Seejärel ava oma silmad ja naase argipäeva rüppe.

Tervendav harjutus

Heida pikali ja sulge silmad.

Hõõru peopesasid teineteise vastu, kuni need on soojad ja energiaga laetud. Kui oskad reikit kasutada, siis võid ühendada ennast ka reiki tervendava väega. Seejärel aseta vasak käsi pehmelt laubale ja parem käsi selle peale.

Püüa samal ajal lõõgastuda ja vabasta oma keha pingest. Keskendu hingamisele – hinga seitse korda sügavalt sisse-välja. Tunneta, kuidas iga hingamisega voolab Sinu kätest indigosinine energia Sinu laubatšakrasse.

Ole hetkes ning tunneta ja naudi seda soojust, mis voolab läbi kuuenda tšakra. Kui oled valmis, siis ava silmad ja naase igapäevatoimetuste juurde.

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et