Energeetika & tšakrad

Kuidas tasakaalustada ja aktiveerida kroontšakrat?

Sõna „tšakra“ pärineb sanskriti keelest ja tähendab ratast või ringi. Tšakra on peenmateriaalne eluenergiakeskus, mida kirjeldatakse ka energiakeerise või -pöörisena.

Kehal on mitmeid energiapunkte ehk tšakraid, nii suuri kui väikeseid, ning neid ühendavad energiakanalid, mida mööda voolab eluenergia.

Tänapäeval asetatakse energeetilises ravis põhirõhk seitsmele traditsioonilisele tšakrale, mis asuvad piki selgroogu, alates kubemepiirkonnast kuni pealaeni. Igal põhitšakral on oma kindel ülesanne ning iga tšakra mõjutab ka teisi kehalisi, hingelisi ja vaimseid funktsioone. Kui energia liikumine on tšakrates häiritud või lausa blokeeritud, siis hakkavad tekkima ka vaevused ja haigused.

Kroontšakrat tuntakse ka pealaetšakra ja seitsmenda tšakrana. Sanskriti keeles nimetatakse seda sahasrāra, mis tähendab “tuhandeõielist”.

KROONTŠAKRA ÜLEVAADE

Asukoht: keset pealage

Kehapiirkonnad/elundid:

Iga tšakra vastutab selle piirkonna elundite ja kehaosade energiaga varustamise eest, kus ta paikneb.

Kroontšakra varustab oma energiaga suuraju, mis ei moodusta mitte ainult kõige suuremat osa meie ajust, vaid koordineerib ka loendamatuid ühendusi ajurakkude vahel. Ka käbinääre ehk epifüüs, mis reguleerib und ja biorütme, võtab sellest tšakrast oma eluenergia.

Seitsmes tšakra tugevdab ka immuunsüsteemi, samuti kehaomaseid kaitsemehhanisme ning reguleerib närvi- ja hormoonsüsteemi abil kogu organismi tasakaalu nii füüsilisel kui ka psüühilisel tasandil.

Kroontšakra sümbol:
tuhande kroonlehega lootos

Värvus: lilla, valge, kuldne

Element: kosmos

Planeet: Päike

Nädalapäev: pühapäev

Mantra: „OM“

Moto: Mina tean

Meel: universaalne teadvus

Teemad: spirituaalsus, valgustumine, ühtekuuluvus Universumiga, side jumalikkuse ja inimlikkusega, eneseteostus, usk, kõikehõlmav teadmine, transformatsioon

MISSUGUNE ON TASAKAALUS KROONTŠAKRA?

Ainsa tšakrana avaneb seitsmes tšakra üles, sest ta on spirituaalsuse keskus, ühendab inimlikkuse jumalikkusega ja viib kõrgemate teadvusseisunditeni. Ta saab avaneda üksnes siis, kui kõik ülejäänud tšakrad on täielikult välja arenenud, sest lõpuks on maine elu ju vaimse taipamise aluseks.

Tugevasti väljaarenenud seitsmenda tšakraga inimestel on osadus sügavalt spirituaalsest kosmilisest kogemusest. Nad võtavad kõikehõlmava teadmise vastu ja on ise teistele inspiratsiooniks. Energiakeskuse jõud ei ole seejuures reserveeritud mitte ainult suurtele vaimsetele õpetajatele.

Kui tšakra ei ole liiga nõrgalt välja arenenud, on iga inimene võimeline selgusele jõudma, et ta on osa suurest tervikust. See teadmine annab tema hingele jõudu. Harmoonilise seitsmenda tšakraga inimest valdab sügav meelerahu, ta tunneb ühendust kosmosega. Energiakeskus toidab spirituaalsust ja usku.

BLOKEERITUD VÕI TASAKAALUST VÄLJAS KROONTŠAKRA

Kroontšakra liigsele rõhutamisele viitab vähene huvi ümbritseva ja kaasinimeste vastu. Selline inimene tõmbub ekstreemselt tagasi, on depressiivne, vaimselt segaduses, ligipääsmatu ja on kaotanud reaalsustaju. Liiga aktiivne seitsmes tšakra võib muuta ka liigselt spirituaalseks, ebapraktiliseks, maistest oludest “lahtiühendatuks” ja teiste suhtes vaimselt üleolevaks.

Kui see energiakeskus on aga nõrgenenud, siis juhivad elu üksnes materiaalses püüdlused. Raske on langetada otsuseid ja maad võtab seesmine tühjus. Vaevab krooniline vaimne või emotsionaalne väsimus, võib tunda lootusetust ja abitust ning tunnet, et Sind mõistetakse valesti. Võib olla negatiivne mina-pilt, pidev häbitunne, puudub elurõõm ja pigem vaevab apaatsus. Nõrga kroontšakra korral võib esineda eelarvamuslikku suhtumist, spirituaalsuse eitamist ja künismi.

Füüsilisel tasandil võib vähese energia korral esineda kogu kehas kroonilisi või süsteemseid haiguseid. Ka unehäired, unustamine ja keskendumishäired on märgid, mis viitavad alatalitlusele.

Disharmoonia psühholoogilised tunnused:

vähene huvi ümbritseva ja kaasinimeste vastu, ekstreemselt endasse tõmbunud, depressiivne, vaimselt segaduses, puudub sisemine rahutunne, ligipääsmatu ja kaotatud reaalsustajuga, vastandina juhindunud ainult materiaalsetest püüdlustest, ahne, kitsarinnaline, raske otsuseid langetada, seesmine tühjustunne, võetakse kõike ümbritsevat liiga tõsiselt

Disharmoonia füüsilised tunnused:

unehäired, unustamine, mälulüngad, keskendumishäired, pearinglused, kroonilised või süsteemsed kogu keha hõlmavad haigused, skisofreenia, Parkinsoni tõbi, epilepsia, seniilsus, dementsus, Alzheimeri tõbi

TESTI, KUI TUGEV ON SINU KROONTŠAKRA

 • Kas Sul on raske leida enda keset?
 • Kas kannatad sageli depressiivsete meeleolude või isegi depressiooni all?
 • Kas arvad, et ei oma tähtsust, mida selles elus teed, sest pärast surma ei oota Sind niikuinii enam mitte midagi?
 • Kas Sul on probleeme uinumisega ja/või ärkad öösel sageli üles?
 • Kas Sul on raske otsuseid langetada?
 • Kas Sul on mõni krooniline haigus?
 • Kas Sul on tihti peavalu?
 • Kas Sul on raske leida sisemist rahu?
 • Kas kaebad mälulünkade üle ja tunned end sageli mentaalselt kurnatuna?
 • Kas sooviksid liikuda rohkem spirituaalsele tasandile?
 • Kas võtad ümbritsevat väga tõsiselt?

Kui vastasid enamale kui kuuele küsimusele „jah“, siis Sinu seitsmes tšakra on nõrk ning vajab kindlasti toetust. Tõstes energiataset selles piirkonnas, aitab see ka vaevustega toime tulla.

Kui vastasid neljale kuni kuuele küsimusele „jah“, siis tasakaalutus ei ole veel tugevasti välja kujunenud, kuid sellest hoolimata tuleks sellele tšakrale tähelepanu pöörata ja tema eest hoolitseda, näiteks aroomiteraapia abil (vt allpool sobivaid juhendeid).

Kui vastasid vähem kui neljale küsimusele „jah“, siis esineb vaid kerget disharmooniat. Et olukord aga edasi ei kulmineeruks, siis on soovitatav juba ennetavalt selle tšakraga tegeleda ja tema eest hoolitseda. Nii on võimalik ennetada ka võimalikke hilisemaid kaebusi ja haiguseid.

KROONTŠAKRA AKTIVEERIMINE

Tšakraid aitavad aktiveerida ja tasakaalustada erinevad energeetilised teraapiad, näiteks reiki või teised energeetilised massaažid, samuti ravivõimlemine, jooga, meditatsioonid ja veel palju muud. Kuid lisaks sellele on väga oluline ka ise panustada enda eluviiside ja mõttemustrite muutmisse, et efekt oleks maksimaalne ja tulemus püsiv.

Tšakrate toetamiseks ja tugevdamiseks saab ise palju ära teha. Energia liikumist saab harmoniseerida juba läbi teadliku mõtteviisi ja looduse kogemisega. Samuti on võimalik teha ise erinevaid tervendavaid harjutusi, mida vaatamegi alljärgnevalt.

Siinkohal on aga asjakohane meelde tuletada ka vana hea tarkusetera, et kõik, mida Sa mõtled, selleks Sa ka saad ja seda tõmbad enda ellu juurde. Seega lisaks erinevatele teraapiatele ja muudetele toetavatele tegevustele on oluline jälgida enda mõtteid ja suhtumist ning teha nendega tööd, et hoida ennast läbi mõtete suunamise rohkem tasakaalus.

Nippe kroontšakra aktiveerimiseks

Enda kroontšakrat on võimalik järjepidevalt toetada ja aidata tal tasakaalus püsida. Selleks võid kasutada alljärgnevaid soovitusi ja nippe:

 • Tegele oma spirituaalse arenguga ja kuula oma sisehäält.
 • Kõrge mäe tipus on võimalik kogeda absoluutset lähedust kosmose ja jumalikkusega. Eemal igasugusest tsivilisatsioonist oled taevale lähemal.
 • Aktiveerimiseks sobivad vaikuseharjutused, nagu sügav meditatsioon või tšakra-qigong. Pöördu mõne kogenud õpetaja poole, kes Sind nendesse praktikatesse pühendab. Võid tegeleda ka lihtsalt sisevaatlusega vaikuses.
 • Mõtle kõigile oma maistele kiindumustele ja lase nad vabaks, mõistes, et nendest asjadest lahti laskmine ei tähenda, et neid poleks kunagi olnud.
 • Tegele vaimsete praktikatega ja/või liitu mõne rühmaga, kes seda teeb.
 • Uuri oma lemmikuid pühakohti või inspireerivaid kirjatöid.
 • Veeda aega üksi.
 • Joo poolvääriskividega harmoniseeritud vett. Kivide soovitusi vaata allpool. Pane puhastatud ja pestud kivid anumasse ning täida anum veega. Enne joomist luba mõnda aega kividel vett laadida.
 • Soovitatav on teha ka lõõgastavaid vanne kogu kehale, lisades vannile eeterlikke õlisid (vt soovitusi allpool). Võid kasutada ka teisi erinevaid aroomiteraapilisi meetodeid, näiteks aroomilampide, difuuserite või kehaõlide abil.
 • Kasuta enda ümbruses lillat, valget või kuldset värvi. Näiteks võid tuua koju seda värvi õitega taimi või lisada selliseid detaile interjööri.
 • Söömisel pea meeles, et seitsmenda tšakra toetamisel esindab toit vaimu/hinge. Toit tundub selles osas peaaegu mittevajalik. Kui selles tšakras on palju energiat, siis see võib põhjustada ebaühtlaseid söömisharjumusi, isegi unustamist vahel süüa. Sa võid ignoreerida oma keha või kaotada ajataju. Sa ei pruugi võta aega, et süüa tervislikult, võid liiga palju paastuda või söömisel võid süüa liiga kiiresti või suurte ampsudena, vähem närides, vähem teadlikult või tehes ebatervislikke toiduvalikuid. Selle asemel peaksid aga varuma kannatlikkust, et nautida toidu maitset ning sööma regulaarselt ja kindlate ajavahemike järel. Oluline on ka jälgida, et Sinu keha saaks kogu aeg piisavalt vett, seega soovitatav on kanda veepudelit endaga kogu aeg kaasas.
 • Selle tšakra toetamiseks sobivad kerged toidud. Toiduvalmistamisel võiksid kasutada järgmisi toiduaineid ja taimi: rohelised salatilehed, brokkoli, kartul, küüslauk, seened, ingver, sibul, litši, kookospähkel, troopilised puuviljad. Ürtidest võiksid kasutada salveid, basiilikut ja lavendlit.
 • Kasuta tšakrat toetavaid poolvääriskive või kanna nendest valmistatud ehteid. Vaata soovitusi allpool.
 • Korda afirmatsioone või laula mantrat. Soovitusi vaata allpool.
 • Mediteeri. Võid selleks kasutada alljärgnevalt esitatud värvimeditatsiooni või kuulata YouTube’ist erinevaid tšakrat toetavaid meditatsioone.
 • Kui kasutad reikit, siis võid ka ise laadida enda kroontšakrat reikiga. Või kui Sa pole varem reikit praktiseerinud, siis selle asemel võid proovida allpool esitatud tervendavat harjutust.

Eeterlikud õlid

Seitsmenda tšakra toetamiseks ja aktiveerimiseks võid kasutada aroomiteraapiat.

Selleks lisa 3-4 tilka sobivat eeterlikku õli jalavannile või tee mõnus soe ja lõõgastav vann kogu kehale. Lisaks võid valmistada ka endale sobivatest eeterlikest õlidest kehale määritava roll-oni või kehaõli.

Kroontšakra aktiveerimiseks sobivad järgmised eeterlikud õlid:

bensoepuu, seedripuu, jasmiin, roos, roosipuu, lavendel, neroli, mürr, inglijuur, viirukipuu, sandlipuu, vetiver, nard (muskusjuur)

Poolvääriskivid

Seitsmenda tšakra toetamiseks võid kasutada ka sobivaid kristalle.

Selleks võid hoida lihtsalt kivi peos, kuni tunned, et oled tema energia vastu võtnud. Seejärel aseta see käsi tšakrale, et kivi energia saaks liikuda otse tšakrasse. Soovi korral võid asetada ka kivi otse tšakrale ja hoida seda seal kuni tunned, et tšakra on kivi energiaga küllastunud.

Kui kannad kroontšakrat toetavate poolvääriskividega ehteid, siis saadab see Sulle kogu aeg toetavat ja aktiveerivat energiat.

Loomulikult ära unusta ka kive ja ehteid aeg-ajalt puhastada ning uue värske energiaga laadida.

Kroontšakrat toetavad järgmised poolvääriskivid:

ametüst, kuukivi, lepidoliit, tšaroiit, seleniit, sugiliit, mäekristall

Afirmatsioonid ehk positiivsed kinnitused

Tšakra toetamiseks ja tugevdamiseks võid korrata nii hommikul peale ärkamist kui õhtul enne magamajäämist järgmisi positiivseid lauseid ehk afirmatsioone:

 • „Armastus on igavene.“
 • „Jumalikkus kaitseb ja juhib mind.“
 • „Ma olen avatud Universumi headusele ja rikkusele.“
 • „Ma olen armastust väärt.“
 • „Ma olen siin, et maailmas midagi muuta.“
 • „Ma olen täiuslik just nii, nagu ma olen siia ilma loodud.“
 • „Minu valgus tõmbab ligi teisi, kes austavad minu ainulaadset vibratsiooni.“

Afirmatsioone võid lausuda ükshaaval, püüdes tunnetada iga lause tähendust sügaval enda sees. Tunnetamine aitab neid kinnitusi kergemini omaks võtta.

Mantra

Mantrate laulmine on iidne ja tõestatud meetod tšakrate energeetiliseks tugevdamiseks. See aitab vabastada pingeid ja eemaldab blokeeringuid tšakras ning aktiveerib seda.

Traditsiooniline seitsmenda tšakra mantra on „OM“. “Om” kingib meil sügava rahu ja tugevdab sidet kosmosega.

Mantra laulmiseks otsi endale rahulik koht, kus Sind ei segata. Võid istuda või seista, peaasi, et Sul on mugav olla ja et Sinu rinnakorv oleks avatud.

Sulge silmad ja suuna kogu oma tähelepanu kroontšakrale. Kui sellest on saanud Sinu teadlikkuse kese, siis võid alustada mantra laulmist.

Mantra kordamisel tunneta ennast seestpoolt ja proovi tajuda mantrat. Pane tähele järelkõla, mis sellest kajama jääb.

Hinga rahulikult ja ühtlaselt. Püüa leida oma rütm, enamasti käib see hingamisega kooskõlas.

Esialgu harjuta mantrat kuni 15 minutit. Võimalusel korda seda tihti.

Värvimeditatsioon

Istu toolil või padjal, jalad rätsepaistes, ja siruta enda selgroogu. Soovi korral võid mediteerida ka pikali.

Sulge silmad ja hinga sügavalt sisse-välja. Pööra peopesad ülespoole, istudes võid toetada nad reitele. Luba kogu kehal lõõgastuda.

Seejärel pööra pilk sügavale enda sisse ja keskendu kroontšakra asukohale pea kõige kõrgemas punktis, pealael. Kujuta endale ette, justkui voogaks seal violetne valguskeeris.

Tunneta, kuidas sissehingamisel see keeris suureneb ja väljahingamisel tõmbub tagasi kokku. Jälgi, kuidas violetne valgus pulseerib Sinu hingamise rütmis. Jätka niimoodi hingamist, kuni tunned, et tšakra on ühtlaselt täidetud intensiivse violetse valgusega.

Jälgi, kuidas kroontšakra Sinu pea kohal järjest kõrgemale kasvab. Lõpuks muutub violetne sära puhtaks valgeks helenduseks, mis sümboliseerib täiuslikkust. Ava end sellele energiale ja naudi seda võrratut olekut. Luba nüüd energial rahuneda. Hinga veel paar korda sügavalt ja rahulikult. Seejärel ava oma silmad ja naase argipäeva rüppe.

Tervendav harjutus

Heida pikali ja sulge silmad.

Hõõru peopesasid teineteise vastu, kuni need on soojad ja energiaga laetud. Kui oskad reikit kasutada, siis võid ühendada ennast ka reiki tervendava väega. Seejärel aseta vasak käsi käsi otse lagipähe ja parem käsi selle peale. Soovi korral võid käed panna ka kõrvuti pealaele.

Püüa samal ajal lõõgastuda ja vabasta oma keha pingest. Keskendu hingamisele – hinga seitse korda sügavalt sisse-välja. Tunneta, kuidas iga hingamisega voolab Sinu kätest kristallselge energia Sinu kroontšakrasse.

Ole hetkes ning tunneta ja naudi seda soojust, mis voolab läbi seitsmenda tšakra. Kui oled valmis, siis võta käed pealaelt, ava silmad ja naase igapäevatoimetuste juurde.

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et