white smoke on black background
Aroomiteraapia

Viirukite kasulikkus on teaduslikult tõestatud

Viirukite kasutamisel on erinevates religioossetes ja kultuurilistes traditsioonides aastatuhandete pikkune ajalugu. Viirukite põletamisele on nii hinduistlikes kui kristlikes tavades omistatud vaimse ja ka füüsilise heaolu tekitamise võimet. Erinevad religioossed uskumused on sajandeid ülistanud viirukite headust ja väitnud, et viirukite põletamine on meie hingele hea.

Kuigi tänapäeval peetakse viirukite põletamist pigem mingiks esoteeriliseks voodooks, siis tegelikult saab nüüd juba väita, et iidsetel traditsioonidel oli tõepõhi all. Viirukitel on meie vaimsel (ja seeläbi ka füüsilisel) heaolul mängida väga oluline roll.

Viirukite kasutamine mõjutab aju tööd

Viirukite põletamise kasulikkust on isegi teaduslikult uuritud ja tõestatud. 2008. aastal Science Daily lehel kajastatud uurimuse[1] kohaselt on kindlaks tehtud, et viirukipuu (Boswellia) vaigu põletamisel on psühhoaktiivsed omadused, mis tähendab, et see mõjutab meie aju tööd ning suudab seeläbi muuta meie meeleolu, teadlikkust, mõtteid, tundeid ja käitumist.

Uurimuse käigus tuvastati, et viirukipuu põletamine aitab leevendada ärevust ja depressiooni. See võib tähendada aga, et otse meie nina all võivad olla uue ajastu depressiooni- ja ärevusravimid. Ja kusjuures veel täiesti looduslikud!

Sellest tulenevalt võib üldistada, et tegelikult on viirukite (ja ka eeterlike õlide) põletamine meile väga kasulik.

Lõhnameel vaeslapse rollis

Mitte ilmaasjata on meile antud viis meelt  – nägemine, kuulmine, puudutamine, maitsmine ja haistmine.

Mulle tundub, et esimesed neli on meil üldjuhul hästi välja arendatud ja me oskame hinnata neist tulenevaid rahustavaid või stimuleerivaid mõjusid. Olgu selleks kaunis päikeseloojang, rahustav muusika, sensuaalne puudutus või taevalikud gurmeemaitsed.

Lõhnameel on aga jäänud kuidagi vaeslapse rolli. Kui me panemegi seda meelt tähele, siis pigem läbi ebameeldivate aistingute, kui sõõrmetesse jõuab mõni ebameeldiv lõhn. Oleme unustanud kuivõrd hämmastavalt võivad meeldivad aroomid mõjuda nii meie vaimule, hingele kui ka kehale.

Aroomid aitavad lõõgastada meelt ja tõsta tuju, kuid mitte ainult – nad aitavad vabastada pingest ka liigeseid ja lõõgastavad lihaseid. Lisaks suudavad lõhnad rahustada, soodustada keskendumist, leevendada peavalu – ja veel palju muudki! Tuleb osata ainult valida enda jaoks õige aroom.

Viirukite põletamine aitab tasakaalustada ka kodust atmosfääri, eemaldades ebameeldivaid aroome ja puhastades õhku. Boonusena toimib nii mõnigi viiruk ka tõhusa putukapeletajana, näiteks patšuli, tsitronella või palo santo viiruk.

Millistest viirukitest alustada?

Aroomide valimisel tuleks tegelikult lähtuda sellest, mis tundub iseendale meeldiv. Meie keha oskab instinktiivselt valida enda jaoks sobiva lõhna välja. Just sellise toimega, nagu tal parasjagu vaja. Seega soovitan ennekõike jälgida enda lõhnataju ja isiklikke eelistusi.

Kui puudub varasem kokkupuude viirukitega ja Sa ei oska öelda, missugune lõhn võiks Sulle sobida, siis võid esialgu võtta aluseks iga viiruki spetsiifilise toime.

Ajurveeda ja loodusmeditsiini kohaselt aitab näiteks viirukipuu leevendada ärevust ja depressiooni ning suurendab loomingulisust; sandlipuu leevendab pingeid ja loob teadlikkust; kaneel ja rosmariin aitavad paremini keskenduda; lavendel lõõgastab, rahustab ja leevendab stressi; jasmiin tasakaalustab hormoone ning suurendab sensuaalsust ja tõstab libiidot; roos avab südametšakrat ja suurendab armastuseenergiat; merevaik tugevdab immuunsüsteemi (eriti kui eeterliku õlina paikselt nahale kanda); draakoni verepuu rahustab seedetraktiga seotud probleeme ja mõjub valuvaigistavalt; okaspuidused aroomid leevendavad depressiooni ja kurvameelsust.

Kõik viirukid ei olegi kasulikud

Viirukite põletamine on kasulik ja mitmete boonustega, kuid ainult siis, kuid seda teha õigesti ja mõõdukas koguses.

Esiteks tuleks jälgida, et kasutatavad viirukid oleksid tõepoolest valmistatud naturaalsel baasil ning looduslike ürtide või puhaste eeterlike õlidega. Paljud tootjad on hakanud lisama viirukitesse sünteetilisi materjale, mis võivad aga olla kahjulikud nii tervisele kui ümbritsevale keskkonnale.

Teiseks tuleks jääda viirukite põletamisel mõõdukaks. Üks pulk või koonus päevas on täiesti piisav ning soovitatav oleks peale põletamist siiski tuba tuulutada. Kui põletada liiga palju viirukeid ja tube mitte tuulutada, siis võib see suits muutuda kopsudele kahjulikuks. Seega kui soovid suitsu täielikult vältida, siis on soovitatav kasutada hoopis eeterlikke õlisid. Või põleta viirukeid väljas värskes õhus.


[1] Science Daily, 2008. Burning Incense is Psychoactive

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et