Energeetika & tšakrad

Kuidas tasakaalustada ja aktiveerida sakraaltšakrat?

Sõna „tšakra“ pärineb sanskriti keelest ja tähendab ratast või ringi. Tšakra on peenmateriaalne eluenergiakeskus, mida kirjeldatakse ka energiakeerise või -pöörisena.

Kehal on mitmeid energiapunkte ehk tšakraid, nii suuri kui väikeseid, ning neid ühendavad energiakanalid, mida mööda voolab eluenergia.

Tänapäeval asetatakse energeetilises ravis põhirõhk seitsmele traditsioonilisele tšakrale, mis asuvad piki selgroogu, alates kubemepiirkonnast kuni pealaeni. Igal põhitšakral on oma kindel ülesanne ning iga tšakra mõjutab ka teisi kehalisi, hingelisi ja vaimseid funktsioone. Kui energia liikumine on tšakrates häiritud või lausa blokeeritud, siis hakkavad tekkima ka vaevused ja haigused.

Sakraaltšakrat tuntakse ka seksuaaltšakra, põrnatšakra ja teise tšakrana. Sanskriti keeles nimetatakse seda ka svadhisthanaks. Sõna svadhistana tähendus jaguneb sanskriti keeles kaheks sõnaks: sva, mis tähendab “iseennast” ja adhisthana, mis tähendab “elukoht”. Kokkuvõtvalt tähendab see iseenda elukohta/-paika.

SAKRAALTŠAKRA ÜLEVAADE

Asukoht: naba ja suguelundite vahel ristluupiirkonnas, kolm sõrmelaiust nabast allpool

Kehapiirkonnad/elundid:

Iga tšakra vastutab selle piirkonna elundite ja kehaosade energiaga varustamise eest, kus ta paikeb. Sakraaltšakra energia tungib läbi kogu vaagna, ristluupiirkonna ja kõikide alakehaelundite. Eriti mõjutab ta neerusid, põit, kusejuha, kusitit ja suguelundeid. Selle tšakra eluenergia toidab ja kaitseb naistel munasarjasid ja emakat, meestel aga seemnejuhasid, munandeid ja eesnääret.

Sakraaltšakra sümbol: kuue kroonlehega lootos, kuusirp

Värvus: oranž

Element: vesi

Planeet: Kuu

Nädalapäev: esmaspäev

Mantra: „VAM“

Moto: Mina tunnen

Meel: maitsmine

Teemad: loomingulisus, kujutlusvõime, enesekindlus, seksuaalsus, elurõõm, pühendumine, vaimustumise võime, vitaalsus, hea kehatunnetus, kirglikkus, erootika, naiselik energia

MISSUGUNE ON TASAKAALUS SAKRAALTŠAKRA?

Sakraaltšakra on soojätkamise allikaks, lisaks seksuaalsusele ja elurõõmule saavad temast alguse ka loomingulisus ja sügavad tunded. Selles tšakras asuvad kõige selle juured, mida Sa lood ja kutsud oma ellu. Seetõttu seostatakse teist tšakrat vee elemendiga, kuna veele omistatakse loomingulisi omadusi. Samuti kandub selline sümbolism näiteks astroloogiasse.

Teisel tšakral on ka vee puhastav ja lahtistav omadus. Ta vastutab kehavedelike väljutamise eest, eemaldab mürgid ja hoiab ära seiskumised. Hingelisel/vaimsel tasandil peegeldub see lahtilaskmise ja tunnete väljaelamise võimes.

Tugev sakraaltšakra arendab fantaasiat. Ta aitab Sul end maailmale avada, tundeid väljendada ja teisi oma vaimustusega nakatada.

Lisaks mõjutab ta positiivselt ka armusuhteid, kuna võimendab kirge ja erootikat. Tasakaalus teise tšakra korral on suhtumine seksuaalsusesse loomulik ja pingevaba.

BLOKEERITUD VÕI TASAKAALUST VÄLJAS SAKRAALTŠAKRA

Tšakra tasakaalutus on paljudel juhtudel seotud lapsepõlvega. Kui laps kasvab üles rõõmutus ja vähe armastust pakkuvas peres, siis paraku mõjutab see lapse nägemust iseendast ja kandub edasi ka täiskasvanuellu. Tagajärjeks on probleemid eneseväärikuse, enesearmastuse, seksuaalse tundetuse ja sisemise jäikusega. Samuti põhjustab sakraaltšakra nõrgenemist seksuaalsuse tabuteemaks liigitamine või häbimärgistamine. Teise tšakra ühekülgne rõhutamine võib viia aga ülemäärase seksuaalsuseni.

Disharmoonia psühholoogilised tunnused:

ebakindlus, emotsionaalne ebastabiilsus, probleemid eneseväärikusega, häbi- või süütunne, seksuaalne ebakindlus või hoopis ülemäärane seksuaalsus, loomingulisus blokeeritud, liiga kõrged nõudmised iseendale, liigne korralikkus, põhjuseta või haiglaslik armukadedus

Disharmoonia füüsilised tunnused:

häiritud neerude ja põietalitlus, nõrgestatud keha toksiinidest vabastamise võime, kuna jääkained väljutatakse ka naha kaudu, siis võivad kujuneda ekseemid või nahaärritused, tromboosid ja lümfipaisud selle tšakra piirkonnas, viljatus, madala libiido, valulikud menstruatsioonid, tsüklihäired, PMS, emaka- või munasarjade haigused, tsüstid emakas ja munasarjades, meestel potentsihäired või lausa impotentsus, eesnäärmeprobleemid

TESTI, KUI TUGEV ON SINU SAKRAALTŠAKRA

 • Kas tunned, et oled seksuaalselt rahuldamata ja kas sensuaalsuse, seksuaalsuse ja erootika väljendamine ning nautimine on Sinu jaoks keeruline?
 • Kas oled jäänud kinni halba suhtesse või kannatad juba pikemat aega lahutuse pärast?
 • Kas seks on Sulle vastumeelne? Kas Sul esineb potentsihäireid?
 • Kas Sul esineb sageli menstruatsiooni- või eesnäärmevaevusi?
 • Kas kurdad sageli alakehavaevuste üle?
 • Kas tarvitad pingete maandamiseks tihti alkoholi või teisi aineid?
 • Kas Sul esineb alaseljas sageli pingeid või valusid?
 • Kas tunned puudust elurõõmust ja vitaalsusest?
 • Kas oled ülemääraselt korralik?
 • Kas sead endale väga kõrgeid, mõnikord isegi ebareaalseid nõudmisi?
 • Kas muutud kiiresti ja põhjuseta armukadedaks?
 • Kas Sul esineb põie- või neeruprobleeme?

Kui vastasid enamale kui kuuele küsimusele „jah“, siis Sinu teine tšakra on nõrk ning vajab kindlasti toetust. Tõstes energiataset selles piirkonnas, aitab see ka vaevustega toime tulla.

Kui vastasid neljale kuni kuuele küsimusele „jah“, siis tasakaalutus ei ole veel tugevasti välja kujunenud, kuid sellest hoolimata tuleks sellele tšakrale tähelepanu pöörata ja tema eest hoolitseda, näiteks aroomiteraapia abil (vt allpool sobivaid juhendeid).

Kui vastasid vähem kui neljale küsimusele „jah“, siis esineb vaid kerget disharmooniat. Et olukord aga edasi ei kulmineeruks, siis on soovitatav juba ennetavalt selle tšakraga tegeleda ja tema eest hoolitseda. Nii on võimalik ennetada ka võimalikke hilisemaid kaebusi ja haiguseid.

SAKRAALTŠAKRA AKTIVEERIMINE

Tšakraid aitavad aktiveerida ja tasakaalustada erinevad energeetilised teraapiad, näiteks reiki või teised energeetilised massaažid, samuti ravivõimlemine, jooga, meditatsioonid ja veel palju muud. Kuid lisaks sellele on väga oluline ka ise panustada enda eluviiside ja mõttemustrite muutmisse, et efekt oleks maksimaalne ja tulemus püsiv.

Tšakrate toetamiseks ja tugevdamiseks saab ise palju ära teha. Energia liikumist saab harmoniseerida juba läbi teadliku mõtteviisi ja looduse kogemisega. Samuti on võimalik teha ise erinevaid tervendavaid harjutusi, mida vaatamegi alljärgnevalt.

Siinkohal on aga asjakohane meelde tuletada ka vana hea tarkusetera, et kõik, mida Sa mõtled, selleks Sa ka saad ja seda tõmbad enda ellu juurde. Seega lisaks erinevatele teraapiatele ja muudetele toetavatele tegevustele on oluline jälgida enda mõtteid ja suhtumist ning teha nendega tööd, et hoida ennast läbi mõtete suunamise rohkem tasakaalus.

Nippe sakraaltšakra aktiveerimiseks

Enda sakraaltšakrat on võimalik järjepidevalt toetada ja aidata tal tasakaalus püsida. Selleks võid kasutada alljärgnevaid soovitusi ja nippe:

 • Istu veekogu kaldal ja taju seda teadlikult. Veekogu peaks olema selge mitte sogase veega.
 • Käi korrapäraselt ujumas.
 • Joo poolvääriskividega harmoniseeritud vett. Kivide soovitusi vaata allpool. Pane puhastatud ja pestud kivid anumasse ning täida anum veega. Enne joomist luba mõnda aega kividel vett laadida.
 • Leia endale mõni loominguline hobi.
 • Soovitatav on teha ka lõõgastavaid vanne kogu kehale, lisades vannile eeterlikke õlisid (vt soovitusi allpool). Võid kasutada ka teisi erinevaid aroomiteraapilisi meetodeid, näiteks aroomilampide, difuuserite või kehaõlide abil.
 • Kasuta enda ümbruses oranži värvi. Näiteks võid tuua koju oranžikaid lilli (saialill, krüsanteem, gerbera jne) või lisada oranže detaile interjööri.
 • Söö oranži värvi köögivilju, puuvilju ja marju. Valmista oranži värvi toitu. Puuviljadest ja marjadest sobivad näiteks melon, mango, granadill, virsik, aprikoos, apelsin, mandariin, pihlakas, astelpaju, kookos. Lisaks võid tarbida maisi, porgandit, kaalikat, suvikõrvitsat, mett ning mandleid ja pähkleid. Vürtsidest toetavad teist tšakrat kaneel, vanill, magus paprika, seesamiseemned, köömned, jaanileivapuu.
 • Kasuta tšakrat toetavaid poolvääriskive või kanna nendest valmistatud ehteid. Vaata soovitusi allpool.
 • Korda afirmatsioone või laula mantrat. Soovitusi vaata allpool.
 • Mediteeri. Võid selleks kasutada alljärgnevalt esitatud värvimeditatsiooni või kuulata YouTube’ist erinevaid tšakrat toetavaid meditatsioone.
 • Kui kasutad reikit, siis võid ka ise laadida enda sakraaltšakrat reikiga. Või kui Sa pole varem reikit praktiseerinud, siis selle asemel võid proovida allpool esitatud tervendavat harjutust.

Eeterlikud õlid

Teise tšakra toetamiseks ja aktiveerimiseks võid kasutada aroomiteraapiat.

Selleks lisa 3-4 tilka sobivat eeterlikku õli jalavannile või tee mõnus soe ja lõõgastav vann kogu kehale. Lisaks võid valmistada ka endale sobivatest eeterlikest õlidest kehale määritava roll-oni või kehaõli.

Sakraaltšakra aktiveerimiseks sobivad järgmised eeterlikud õlid:

vanilje, sandlipuu, mürr, must pipar, neroli, petitgrain, jasmiin, roos, ylang ylang, patšuli, kardemon, apelsin, muskaatsalvei, copaiba (kopaiiva), koriander, nelk, apteegitill (fenkol), geraanium

Poolvääriskivid

Teise tšakra toetamiseks võid kasutada ka sobivaid kristalle.

Selleks võid hoida lihtsalt kivi peos, kuni tunned, et oled tema energia vastu võtnud. Seejärel aseta see käsi tšakrale, et kivi energia saaks liikuda otse tšakrasse. Soovi korral võid asetada ka kivi otse tšakrale ja hoida seda seal kuni tunned, et tšakra on kivi energiaga küllastunud.

Kui kannad sakraaltšakrat toetavate poolvääriskividega ehteid, siis saadab see Sulle kogu aeg toetavat ja aktiveerivat energiat.

Loomulikult ära unusta ka kive ja ehteid aeg-ajalt puhastada ning uue värske energiaga laadida.

Sakraaltšakrat toetavad järgmised poolvääriskivid:

tsitriin, tiigrisilm, karneool, tuliopaal, kuukivi, päikesekivi, oranž seleniit, oranž aventuriin, oranž safiir, oranž ahhaat, oranž kaltsiit, krüsopraas

Afirmatsioonid ehk positiivsed kinnitused

Tšakra toetamiseks ja tugevdamiseks võid korrata nii hommikul peale ärkamist kui õhtul enne magamajäämist järgmisi positiivseid lauseid ehk afirmatsioone:

 • „Minu emotsioonid on tasakaalus.“
 • „Ma luban endal tunda ja vabastan vajaduse oma tundeid vaigistada.“
 • „Ma tunnen enda sees sügavat rahu.“
 • „Minu suhted on turvalised ning toovad mulle rõõmu ja rahulolu.“
 • “Ma naudin elu kõiki külgi.”
 • “Ma julgen olla sensuaalne ja julgen nautida seksi.”
 • „Ma luban enda sisemisel lapsel olla loominguline ja mänguline.“
 • „Uued kogemused annavad mulle vabaduse muudatusi kogeda.“
 • „Tänasest peale leian ma alati uue tee, mind saadavad rõõm ja rahu.“

Afirmatsioone võid lausuda ükshaaval, püüdes tunnetada iga lause tähendust sügaval enda sees. Tunnetamine aitab neid kinnitusi kergemini omaks võtta.

Mantra

Mantrate laulmine on iidne ja tõestatud meetod tšakrate energeetiliseks tugevdamiseks. See aitab vabastada pingeid ja eemaldab blokeeringuid tšakras ning aktiveerib seda.

Traditsiooniline teise tšakra mantra on „VAM“.

Mantra laulmiseks otsi endale rahulik koht, kus Sind ei segata. Võid istuda või seista, peaasi, et Sul on mugav olla ja et Sinu rinnakorv oleks avatud.

Sulge silmad ja suuna kogu oma tähelepanu sakraaltšakrale. Kui sellest on saanud Sinu teadlikkuse kese, siis võid alustada mantra laulmist.

Mantra kordamisel tunneta ennast seestpoolt ja proovi tajuda mantrat. Pane tähele järelkõla, mis sellest kajama jääb.

Hinga rahulikult ja ühtlaselt. Püüa leida oma rütm, enamasti käib see hingamisega kooskõlas.

Esialgu harjuta mantrat kuni 15 minutit. Võimalusel korda seda tihti.

Värvimeditatsioon

Istu toolil või padjal, jalad rätsepaistes, ja siruta enda selgroogu. Soovi korral võid mediteerida ka pikali.

Sulge silmad ja hinga sügavalt sisse-välja. Pööra peopesad ülespoole, istudes võid toetada nad reitele. Luba kogu kehal lõõgastuda.

Seejärel pööra pilk sügavale enda sisse ja keskendu sakraaltšakra asukohale ristluude piirkonnas (umbes kolme sõrme laiuselt nabast allpool). Kujuta endale ette, justkui voogaks seal soe oranž valguskeeris.

Tunneta, kuidas sissehingamisel see keeris suureneb ja väljahingamisel tõmbub tagasi kokku. Jälgi, kuidas oranž valgus pulseerib Sinu hingamise rütmis. Jätka niimoodi hingamist, kuni tunned, et tšakra on ühtlaselt täidetud intensiivse oranži valgusega.

Kui tajud energia pulseerimist kogu vaagnas ja tunned, et see voolab piki selgroogu kõhtu, rinnakorvi ja lõpuks pähe, siis luba energial rahuneda. Hinga veel paar korda sügavalt ja rahulikult. Seejärel ava oma silmad ja naase tagasi argipäeva rüppe.

Tervendav harjutus

Heida pikali ja sulge silmad.

Hõõru peopesasid teineteise vastu, kuni need on soojad ja energiaga laetud. Kui oskad reikit kasutada, siis võid ühendada ennast ka reiki tervendava väega. Seejärel aseta vasak käsi naba alla kõhule ja parem käsi selle peale.

Püüa samal ajal lõõgastuda ja vabasta oma keha pingest. Keskendu hingamisele – hinga seitse korda sügavalt sisse-välja. Tunneta, kuidas iga hingamisega voolab Sinu kätest oranž energia Sinu sakraaltšakrasse.

Ole hetkes ning tunneta ja naudi seda soojust, mis voolab läbi teise tšakra. Kui oled valmis, siis ava silmad ja naase igapäevatoimetuste juurde.

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et