Aroomiteraapia

Aroomiteraapia ideed kodustes tingimustes

Aroomiteraapia ja eeterlike õlide kasulikest omadustest ning võimalikest ohtudest ja kõrvalmõjudest saad lugeda siit.

Nimetatud artiklis tõin välja, et aroomiteraapiat saab väga hästi teha ise kodus ja ma tõepoolest soovitan seda teha. Võimalusel isegi igapäevaselt. Aroomiteraapiat kasutatakse tema kasulike omaduste tõttu toetava ja täiendava ravimeetodina ka tavameditsiini kõrval. Seetõttu saame seda ise kodus kasutades aidata edukalt kaasa igasuguste kergemate vaevuste ja sümptomite leevendamisele. Loomulikult kaasnevad sellega ka positiivsed psühholoogilised mõjutused, kuna aroomid mõjutavad efektiivselt meie emotsioonidega tegelevat aju osa.

Aroomiteraapiat saabki teha tavaliselt kas läbi inhalatsiooni (aroomide sisse hingamise) või paikselt nahale määrides. Selles postituses keskendungi esimesele variandile ehk kuidas teha aroomiteraapiat aroomidega sisse hingamise kaudu.

Inhalatsioon ehk sissehingamine

Inhalatsiooni korral pihustatakse või aurutatakse eeterlikud või aroomiõlid õhku, mille kaudu on neid võimalik sisse hingata.

Aroomiõlisid, mis on sünteetiliselt inimese poolt laborites toodetud, kasutatakse ainult aromaatsel ja lõõgastaval eesmärgil ning neil pole tervendavat toimet. Eeterlikud õlid, mis on ekstraheeritud otse taimedest, aitavad aga lisaks meeldivale ja lõõgastavale aroomile leevendada ka hingamisteede haiguste vaevusi, alandavad limaskestade turseid ning loomulikult on neil ka positiivsed psühholoogilised mõjutused.

Eeterlike õlide sissehingamine stimuleerib meie haistmismeelt ning seda aju osa, mis on seotud lõhnade tundmisega, sealhulgas meie nina ja aju. Molekulid, mis sisenevad meie kehasse nina või suu kaudu, liiguvad edasi kopsudesse ning sealt edasi ka tervesse organismi. Kui need molekulid jõuavad meie ajukoore all paikneva limbilise süsteemini, mis on seotud meie emotsioonidega, siis mõjutavad nad ka meie südamelööke, vererõhku, hingamissagedust, mälu, stressitaset ja hormonaalset tasakaalu.

Pärast kiiret tööpäeva on aroomiteraapiaga lõõgastumiseks mitmeid viise. Kasutades eeterlikke õlisid alljärgnevalt esitatud näidete toel, hingame sisse puhast loodust, sest nagu juba eelnevalt kirjutasin, siis eeterlikud õlid on eraldatud otse taimedest. See tähendab, et kõik on puhas, naturaalne ning vaba parabeenidest ja sünteetilistest ainetest.

Näiteks võib süüdata naturaalsete vahade ja eeterlike õlidega valmistatud küünlad, kasutada naturaalseid lõhnahajuteid ruumide lõhnastamiseks, teha endale aroomivanni või auruvanni, valmistada aroomisprei või lõõgastada oma meeli aroomilambi ja aroomipihusti abil.

Milliste vahenditega saab teha kodustes tingimustes aroomiteraapiat?

Vaatamegi lähemalt, milliseid vahendeid ja kuidas neid kasutada, et igaüks leiaks endale sobiva meetodi koduseks aroomiteraapiaks.

Eeterlike õlidega naturaalsed küünlad

Naturaalsete vahade ja eeterlike õlidega küünlad on kõige lihtsam viis saada osa aroomiteraapia võludest ja tervendavatest mõjudest, kuna põlemisel eraldub ka neist eeterlike õlide maagiat. Lisaks pakuvad nad külmadel ja pimedatel sügis- ning talveõhtutel hubast soojendavat valgust ja silmailu.

Küünlaid võib valmistada ise, kasutades naturaalseid vahasid ja eeterlikke õlisid. Või siis hoida aega kokku ja osta kvaliteetseid looduslikke tooteid.

Näiteks võid kiigata meie e-poodi, kus kõik küünlad on valmistatud Hingelaegas OÜ poolt käsitööna 100% looduslikust ja keskkonnasõbralikust sojavahast ning lõhnastatud puhaste eeterlike õlidega. Tahina on kasutatud keskkonnasõbralikke naturaalseid südamikuta küünlatahte, mis on punutud looduslikust lamedast puuvillast ja ümbritsetud jäigastava paberkestaga. 100% puhas loodus!

Aroomivann või auruvann

Kui meeldib aga lõõgastuda mõnusas kuumas ja auravas vannis, siis võib lisada mõned tilgad eeterlikku õli vanniveele ning nautida aromaatset minipuhkust keset argipäeva või tegusa töönädala lõpus. Lõõgastav vannirituaal on aga topelttõhus, kuna lisaks aromaatsetele omadustele saavad vanniveele lisatud õlid imenduda ka läbi naha kehasse, aidates nii tervendada kogu keha.

Kui on aga vaevamas mõni külmetushaigus või hingamisteede vaevus, siis võiks abiks olla auruvanni tegemine. Selleks tuleks valada suurde kaussi kuuma vett ja lisada sellele mõned tilgad eeterlikku õli, mille omadustes on kirjeldatud vastavate vaevuste leevendamist. Seejärel võib hingata rahulikult kausi kohal sisse leevendavaid ja tervendavaid aure. Oluline on aga meeles pidada, et eeterlikud õlid on väga kontsentreeritud ning otsese sissehingamisega protseduuri ei ole soovitav teha üle 5 minuti!

Aroomisprei

Kui on aga soov tuua koju värsket ja ergutavat (või hoopis rahustavat) aroomi, siis võib eeterlikke õlisid lahjendada vees ning pihustada neid õhku isetehtud aroomispreiga.

Selleks oleks vaja tühja spreipudelit, kuhu tuleks lisada sobiv kogus vett ning tilgutada sinna mõned (pigem mõnekümned, sõltub pudeli suurusest) tilgad eeterlikku õli. Seejärel tuleks valmistatud segu korralikult segada või raputada. Enne igat kasutuskorda on samuti oluline segu korralikult läbi raputada, sest nagu me füüsikatunnist mäletame, siis vesi ja õli ei segune omavahel hästi.

Eeterliku õli lisamisel tuleks mahedama aroomi saamiseks arvestada umbes 20 tilka eeterlikku õli 120 ml vee kohta. Või siis intensiivsema aroomi jaoks 15-25 tilka eeterlikku õli 60 ml vee kohta.

Eeterlike õlidega naturaalsed aroomi- ehk lõhnahajutid

Kui aroomispreiga on tüütu ringi käia ja pihustada, siis siinkohal aitavad ruumilõhnastajad ehk lõhnahajutid.

Poes müüdavad hajutid lõhnavad vahel justkui kemikaalivabrik ning võivad mõjuda ärritavalt kopsudele, silmadele ja limaskestadele. Loodusliku ja puhta lõhnahajuti saab aga kodus ise valmis teha. Nii on kindlalt teada, mis seal sees peitub ning eeterlike õlide hulgast saab valida just endale meelepärase kombinatsiooni.

Isetegemiseks on vajalik:

  • kitsama kraega purk
  • destilleeritud vett või baasõli
  • pisut puhast alkoholi või teelusikatäis soola
  • roopulgad

Lõhnahajuti valmistamiseks tuleks otsida kitsama kraega purk, kuhu lisada vastavalt purgi mahutavusele destilleeritud vett või kergemat tüüpi baasõli (näiteks fraktsioneeritud kookos- ja magusa mandli õli sobivad selleks hästi). Seejärel soovitaksin lisada veele ka pisut puhast alkoholi või teelusikatäis soola, mis aitab siduda eeterlikke õlisid veega. Õli puhul tuleks kasuks samuti lisada pisut puhast alkoholi, kuna alkohol vähendab õli tihedust ning aitab aroomil kergemini üles liikuda. Kodustest vahenditest sobiks puhta alkoholi jaoks ka puhas viin (viinasokkide jaoks on vahest natuke kõrvale pandud), kuigi kõige efektiivsem on üle 90% sisaldusega alkohol.

Purgi valikul võiks arvestada väikese ruumi jaoks 30-50 ml suuruse anuma ning suurema toa puhul 100-150 ml suuruse anuma.

Eeterliku õli lisamisel tuleks arvestada õrna ja maheda aroomi saamiseks umbes 15-20 tilka eeterlikku õli 60 ml vee/õli kohta. Või siis intensiivsema aroomi jaoks umbes 25-30 tilka eeterlikku õli 60 ml vee/õli kohta. Täpsem eeterliku õli kogus täpsusta vastavalt kasutatud vee või õli mahule.

Kui segu on valmis, siis paigalda lõhna hajutamiseks mõned roopulgad (näiteks 6-10 tükki, sõltuvalt sellest, kui intensiivselt soovid lõhna hajutada) ja ongi valmis!

Aroomilamp

Aroomilambid on keraamilised miniskulptuurid, mille kohal on väike süvend vedeliku hoiustamiseks ning ta on seest tühi, et sinna saaks vedeliku soojendamiseks panna väikese küünla.

Aroomilambid on väga lihtsad ja praktilised ning nende kasutamine pole üldse keeruline.

Eeterlike õlide  või õlisegude kasutamisel tuleb lisada anumasse veidi vett (maksimaalselt kuni veeanuma ääreni) ja seejärel 2-3 tilka meelepärast eeterlikku õli. Hiljem, kui on soov intensiivsema aroomi järele, võib soovi korral lisada ka 3-5 tilka õli. Asetada veeanuma alla põlev küünal ning oodata kuni mõne minuti pärast täidab ruumi mõnus aroom.

Aroomivaha kasutamise korral tuleks eemaldada valitud aroomivahalt pakend ning asetada see aroomilambi veeanumasse. Seejärel asetada veeanuma alla põlev küünal ning põletada seni, kuni kogu aroomivaha on sulanud ja tuba on täitunud meeldiva aroomiga. Kui vahepeal sooviks kasutada teistsuguse lõhnaga aroomivaha, kuid vana on veel põletamata, siis võib asetada aroomilambi mõneks ajaks sügavkülma ning vaha tuleb ise aroomilambi küljest lahti.

Enne aroomilambi kasutamist tuleks kontrollida, kas anumas on piisavalt vett või vaha. Põlevat aroomilampi ei tohi jätta järelevalveta. Hoida laste ja lemmikloomade eest kättesaamatus kohas.

Aroomipihusti ehk difuuser

Ultraheli-difuuserid kasutavad ultrahelilaineid, et moodustada vedelikuanumasse pandud veest ja eeterlikest õlidest ülipeen aroomiudu. Selline pihustamine paistab silmale kui keerduvad udujoad ning moodustab väga esteetilise vaatepildi. Samas võiks meelde jätta, et kuna eeterlikud õlid on siiski puhtad taimeekstraktid, siis difuuseris ei tohiks neid kasutada päevas üle 8 tunni.

Aroomipihusti kasutamiseks tuleks asetada toode sirgele tasapinnale.

Keerata seadme pealmist osa (või tõsta see lihtsalt pealt, oleneb seadmest) ja eemaldada see difuuseri alumise osa pealt.

Lisada vett vedelikumahutisse kuni maksimaalse täituvuse jooneni (tähistatud MAX). Seejärel lisada meelepärast eeterlikku õli 2-3 tilka. Hiljem võib koguseid suurendada ka 3-5 tilgale.

Paigaldada difuuseri pealmine osa tagasi ja keerata kinni (või lihtsalt asetada tagasi).

Kui ettevalmistused on tehtud, siis paigaldada adapter vooluvõrku või USB otsik elektriseadme (või adapteri) külge ja lülitada seade sisse („ON“).

Mõnedel seadmetel on ka taimer ning LED valgustitega värvide vahetamise võimalus. Viimane teeb nende kasutamise hämaras või pimedas väga meeleolukaks ja efektseks.

Enne seadme kasutamist kontrollida, kas anumas on piisavalt vett. Töötavat seadet ei tohi jätta järelevalveta. Hoida seadet laste ja lemmikloomade eest kättesaamatus kohas.

 

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et